Proti Švédom sme odohrali tesný zápas, no prehrali sme (VIDEO)

Slovenskí hokejisti sa so svetovým šampionátom rozlúčili prehrou 2:4 so Švédskom.  Výber trénera Zdena Cígera obsadil konečnú 14. priečku, čím prekonal najhoršie umiestnenie (13.) slovenského tímu v histórii.


Slováci nastúpili do zápasu s definitívou záchrany v elitnej kategórii a proti Švédom začali nebojácne. V 2. minúte sa do sľubnej šance dostal Cingeľ, no neuspel rovnako ako onedlho Haščák, ktorého šancu v samostatnom úniku zmaril brankár Lundqvist. Známe nedáš-dostaneš ukážkovo potvrdili Švédi. Bäckström uvoľnil Nylandera, ktorý zblízka prekonal J. Hudáčka - 1:0. Slováci mali problémy s energicky hrajúcim súperom, no aj oni sa vedeli dostať do šancí. Od 9. minúty však Švédi viedli 2:0 po tom, čo nedôrazne bránený obranca Ekman-Larrson využil sledovanie puku po vlastnej strele. Švédi boli na koni a často sa hralo pred slovenskou bránkou. Tlak severanov pribrzdili ich dve oslabenia po zlých striedaniach, no Slováci presilovky v 10. resp. 19. minúte nevyužili. Blízko ku gólu bol Miklík po Draveckého prihrávke spoza bránky, no Lundqvista neprekvapil ani pokus Sersena v závere prvej časti.
Švédi neskoro nastúpili na druhú tretinu, za čo dostali dvojminútový trest. Slovenský tím si v nej výraznú šancu nevypracoval, naopak, po šanci Joela Lundqvista musel hasiť brankár Hudáček. V 25. minúte spôsobila štvrtá slovenská formácia zmätok v obrane súpera a Tomáš Matoušek namieril odrazený puk presne - 2:1. Slovenské snahy o vyrovnanie však Švédi rýchlo schladili. Po buly v útočnom pásme sa k puku dostal Everberg a prekvapil slovenského brankára - 3:1. Po tomto góle nahradil Hudáčka Jaroslav Janus. V 31. minúte Švédi vyšachovali slovenskú obranu, Bäckström však pred odkrytou bránkou trafil len ľavú žrď. Slováci sa po dlhšom čase dostali k zakončeniu v 17. minúte, efektný bekhend však Cingeľ nasmeroval iba do Lundqvista. Na opačnej strane Janus viackrát čelil nebezpečným pokusom Švédov, no do konca druhej časti si udržal čistý štít.
Slováci v úvode tretej časti ubránili oslabenie a po ňom prelomil streleckú smolu Andrej Kudrna, ktorý v krátkom úniku prestrelil Lundqvista - 3:2. Švédska prevaha v tretej tretine nebola taká výrazná, na čom mala zásluhu dôslednejšia defenzíva Slovákov i zákroky brankára Janusa. Ten podržal svoj tím aj v 49. minúte, keď zmaril dorážku Raska. Slovenskí hokejisti krátko na to zvládli aj oslabenie, v ktorom Janus predviedol viacero dôležitých zákrokov. Švédom herne patril záver zápasu, svoj náskok však zvýšili až gólom do prázdnej bránky počas slovenskej hry so šiestimi hráčmi, keď na konečných 4:2 upravil Karlsson.

Povedali po zápase:

Libor Hudáček


Július Hudáček


Tomáš Matoušek


Vladimír Dravecký - kapitán


Jaroslav Janus


Švédsko - Slovensko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)


Góly: 5. Nylander (Bäckström, J. Klingberg), 9. Ekman-Larsson (Everberg, Karlsson), 26. Everberg (Karlsson), 60. Karlsson (J. Lundqvist, Hedman) - 25. Matoušek (Skalický, Zigo), 42. Kudrna (Cingeľ). Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Odins (Lot.) - Kohlmuller (Nem.), Lazarev (Rus.), vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 10.259 divákov.
     

Švédsko: H. Lundqvist - Stralman, Hedman, Ekman-Larsson, Brodin, Edler, Klingberg, Holm - E. Lindholm, Rask, Landeskog - Lindberg, Bäckström, W. Nylander - Everberg, W. Karlsson, Söderberg - J. Lundqvist, Krüger, Eriksson Ek - Nordström
     

Slovensko: J. Hudáček (26. Janus)- Čajkovský, Sersen, Jánošík, Čerešňák, Mikuš, Gernát, Šedivý - Miklík, L. Hudáček, Dravecký - Haščák, Bližňák, Šťastný - Hrnka, Cingeľ, Kudrna - Matoušek, Zigo, Skalický - Suja
foto: iihf.com

zdroj: tasr

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.