Severské derby poslalo do finále Švédov (VIDEO)

Švédi zdolali v druhom semifinále v Kolíne Fínsko 4:1 a proti "javorovým listom" budú bojovať o jubilejný 10. titul v histórii. Vo finále sú po štyroch rokoch.

 Čakanie na prvý gól zápasu ukončil po 109. sekundách Švéd Edler, keď na jeho strelu od modrej čiary brankár Säteri nestihol zareagovať. Fíni sa snažili o vyrovnanie a v 5. minúte Kemppainen dokončil akciu J. Aaltonena - 1:1. Dva rýchle góly vyústili do obojstranne pozornej defenzívy a do konca prvej časti nebolo k videniu veľa zaujímavých gólových príležitostí. Mierne navrch však mali Švédi, ktorí súpera prestrieľali 11:5.
Švédska prevaha bola v druhej časti výraznejšia a premietla sa aj na skóre. V 25. minúte sa "tri korunky" dostali k presilovej hre, v ktorej John Klingberg už po siedmich sekundách využil zakrytý výhľad Säteriho - 2:1. Fínsky brankár o dve minúty zmaril veľkú príležitosť Lindholma, no na hernej pohode Švédov to neubralo. Tí v 28. minúte úspešne čelili oslabeniu a v 34. minúte súperovi opäť ukázali, ako naložiť s presilovkou. Nylander si prihral s Bäckströmom a spomedzi kruhov upravil na 3:1.
Fíni sa v tretej tretine snažili o skorigovanie výsledku, ale defenzívna hra súpera bola nad ich sily. Švédi si náskok udržiavali aj vďaka brankárovi Lundqvistovi, ktorý sa vyznamenal najmä pri šanci J. Aaltonena, ktorého príležitosť zmaril pohotovým zákrokom. Šance Fínov na úspech výrazne klesli v 54. minúte, keď Nordström zvýšil na 4:1. Fíni sa v závere odhodlali k hre bez brankára, v ktorej však už Lundqvista neprekonali.

Video zápasu


Povedali po zápase:


Victor Rask (Švédsko): "Pre toto sme sem išli. Nicklas Bäckström a Wiliam Nylander sú pre nás dôležití hráči. Je skvelé sledovať ako hrajú."
John Klingberg (Švédsko): "Finále proti Kanade? To znie dobre. Bude to iné ako dnes a myslím si, že ešte o dosť náročnejšie než proti Fínsku. Máme však veľa hráčov z NHL, takže konfrontácia množstva hráčov z NHL na širokom klzisku bude zaujímavá."
Mikko Rantanen (Fínsko): "Dnes sme nehrali dosť dobre. Vieme, že Švédsko má naozaj dobrý tím. Vyhral lepší."


Švédsko - Fínsko 4:1 (1:1. 2:0, 1:0)


Góly: 2. Edler (Bäckström), 25. J. Klingberg (Ekman-Larsson, Nylander), 35. Nylander (Bäckström), 54. Nordström (Krüger) - 5. Kemppainen (J. Aaltonen). Rozhodovali: Hribik, Jeřábek (obaja ČR) - Otmachov (Rus.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 3:5 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. 
     

Zostavy: Švédsko: H. Lundqvist - Stralman, Hedman, Ekman-Larsson, Brodin, Edler, J. Klingberg, , Holm - E. Lindholm, Rask, Landeskog - Lindberg, Bäckström, W. Nylander - Everberg, Nordström, Karlsson - Krüger, J. Lundqvist, Eriksson Ek – Söderberg
     

Fínsko: Säteri - Ohtamaa, Honka, Kukkonen, Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola - Savinainen, V. Filppula, Rantanen - Aho, Pyörälä, Puljujärvi - Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen - M. Aaltonen, Lajunen, Hännikäinen - Osalafoto: iihf.com

zdroj: tasr

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.