Švédi potvrdili úlohu favorita proti Švajčiarom (VIDEO)

Švédski hokejisti zvíťazili nad Švajčiarskom 3:1 a postúpili do semifinále proti Fínsku. Jedným z hlavných rozhodcov zápasu bol Slovák Jozef Kubuš.

 Švédi sa od úvodu chopili zápasovej taktovky. Z hernej prevahy vyťažili prvý gól už v 5. minúte, strelu Lindberga zrazil Furrer na úplne voľného Bäckströma, ktorý ho bez prípravy napálil do odkrytej časti bránky - 0:1. Vzápätí mohol favorit viesť už o dva góly, ale Genoni sa stihol presunúť od žŕdky k žŕdke a zastavil pokus Karlssona. Švajčiari prečkali tlak súpera a z nevinnej akcie Haasa vyrovnali, keď švédsky obranca Ekman-Larsson korčuľou smolne zrazil puk za chrbát H. Lundqvista. Helvéti sa na tomto momente chytili, vyrovnali hru a po strelách Loeffela či Malgina nechýbalo veľa, aby sa dokonca ujali vedenia. Ideálnu príležitosť na to mali v štvorminútovej presilovke po vylúčení Bäckströma, H. Lundqvist odolal, rovnako ako pri ďalších nebezpečných strelách Haasa a Sutera. Švajčiarov mohli nevyužité šance mrzieť. V 34. min. sa totiž Nylander po kolmici od Ekmana-Larssona dostal do brejku, a hoci tiesnený, v páde precedil puk pomedzi Genoniho betóny - 1:2. O okamžitú odpoveď sa snažil Hollenstein, nevyšlo mu zakončenie a la Forsberg a následne nepotrestal ani veľkú chybu Lindberga. Švédi zvýšili svoje vedenie v 44. min., keď Edler z uhla dorazil do siete delovku J. Lundqvista. Ani to však nezlomilo odpor súpera. Švajčiari nemienili kapitulovať bez boja a H. Lundqvist musel zasahovať pri šanciach Ambühla a Schäppiho. V 56. min. sa Helvéti radovali zo streleného gólu po teči Schlumpfa, ale rozhodcovia prerušili hru skôr, ako puk prešiel čiaru, takže zásah neuznali. V závere to skúsili Švajčiari v šestici bez brankára, no súper si už víťazstvo ustrážil.


Povedali po zápase:

Andres Ambühl (Švajčiarsko): "Šampionát je teraz pre nás minulosťou. Všetci sme chceli, aby sme na ňom ďalej pokračovali. Samozrejme, sme z toho rozčarovaní. Neuznaný gól v závere mrzí, plakať nám tým je ale zbytočné. Či to bol gól, alebo nie, to je už teraz jedno, lamentovanie nám nepomôže."
Patrick Fischer (tréner Švajčiarska): "Sme sklamaní. Vypracovali sme si dostatok šancí, keby sme v druhej tretine v presilovke skórovali, mali by to Švédi ťažké. Na záver nám ešte rozhodcovia neuznali gól."
Victor Hedman (Švédsko): "Páčil sa mi spôsob, akým sme hrali. Teší ma intenzita, ktorú sme mali a vytvorené šance. Hokej sa hrá 60 minút, vedeli sme, že treba drieť až do konca. Vytrvali sme v tempe a nakoniec sme mohli sláviť veľké víťazstvo."

Švajčiarsko - Švédsko 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)


Góly: 13. Haas – 5. Bäckström (Lindberg, Nylander), 34. Nylander (Ekman-Larsson), 44. Edler (J. Lundqvist). Rozhodcovia: Iverson (Kan.), KUBUŠ (SR) – Otmachov (Rus.), Suchánek (ČR), vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 8417 divákov.
     

Švajčiarsko: Genoni - Diaz, Furrer, Schlumpf, Kukan, Loeffel, Genazzi, Marti - Rüfenacht, Almond, Schäppi - Hollenstein, Haas, Praplan - Herzog, Malgin, Ambühl - Brunner, Suter, Bodenmann - Suri
 

Švédsko: H. Lundqvist - Stralman, Hedman, Ekman-Larsson, Brodin, Edler, J. Klingberg, Holm - Lindholm, Rask, Landeskog - Nylander, Bäckström, Lindberg - Everberg, Karlsson, Söderberg - J. Lundqvist, Krüger, Nordström - Eriksson
foto: iihf.com

zdroj: tasrLIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.